weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

what time does shabbat start in ny
Did the assumption of containment lead the United States into unwise commitments and actions in Southeast Asia, Latin America, and the Middle East, or was the n
3±i write the quadratic equation with the given roots
direct object pronouns spanish
which of these are a concept of romantics valued? A.imperialism B.idleness C.industrialism D.innocence
mindy is speaking at a community event to help people understand the importance of healthy eating. which statement best describes mindy's behavior?
how did the united states react to the rise of expansionist dictatorships in europe and asia
what is a chemical change
scientific name for humans
which one of these chordate groups lacks a post-anal tail and a notochord as adults?