velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line that passes through (10,8) and (9,13)
Machinery is an example of this factor of production. A-Land B-Capital C-Labor D-Entrepreneurs
70% of what number is 56? I need to find the whole number
When adding another unit of labor leads to an increase in output that is smaller than the increases in output that resulted from adding previous units of labor,
in pathagrean theorem if c is 17 and b is 15 what is a
Felicia brought three bottles of apple juice and needs to split it between evenly into two cups. What fraction of a bottle will go into each cup
Find the value of the expression g - d for d = 7 and g = 7.
how the root hair adepted their function​
The leaning tower of Pisa in Italy leans at an angle of about 84°. The figure below shows 52.1 meters from the base of the tower, the angle of elevation to the
How did Mr. Croteau's and Ms. Woolner's lives change after they started dating? Did one's life change more than the other's? If so, whose? Why and how?