apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

How was education viewed in the late 1800s and early 1900s
Suppose 80​% of kids who visit a doctor have a​ fever, and 25​% of kids with a fever have sore throats.​ What's the probability that a kid who goes to the docto
which of these sentences correctly describes a ballet technique in spanish
Prove that ax+by+c=0 represent the eqn of straight line
Is pasta feminine or masculine in french?
What temporary land mass linking siberia and alaska is thought to have the allowed hunter gatherers to migrate from sia to north america?
−t/4=−3π What is the answer to T
which phrase is a correct description of the true fresco technique? A.applying paint to awet plaster wall B. applying a mixture of paint and adhesive to a ma
Ivan has 6 times as many blue beads as red beads. He has 4 red and blue beads in all. How many blue beads does Ivan have?
X+3/6=x-6/3 x plus 3 divided by 6 equals x minus 6 divided by 3 solve for x