mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

Please answer the question! Thanks! :3
what is the readers first introduced to in the chrysanthemums
3x-4y=8 solve for x onlysolve it step by step accurate answer pls #Algebra 2 ​
What is the first step to evaluate 28-64\div828−64÷828, minus, 64, divided by, 8?
explain the 3 examples of technology transfer
Regarding a regression model, which of the following description is wrong? Say x is predictor and y is the outcome.a. Without the regression model, the best pre
In the reaction glucose + fructose → sucrose + water, __________ is a reactant and __________ is a product.
1. Which activity best describes the primary role of a leader? Select one or more: a. Inspiring people b. Managing work c. Solving problems d. Developing
I need help with this question ​
Quality control, quality assurance, and total quality management are all part of the _____ management viewpoint.