forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

plz help me answer these questions 3/4 - 1/2 3/4 - 3/8 5/6 - 1/4 5/6 - 1/2 5/6 - 1/3 7/8 - 1/4 7/8 - 1/2 7/8 - 3/4 thank you! have a nice day
According to ancient Egyptian beliefs, which best describes the afterlife?the a . events that occurred in pyramids b . life as a god after death c. life after
a team collects the same amount in ticket sales at each of 5 home games. the team collects more than $4,000. how much does it collect for each home game?
A larger population density always indicates a larger population size.
List the 4 main peninsulas of Europe
11/40ths simplified in fractions
-3(t+5)+(4t+2)=8 Can't figure out need help
Fishing is the leading industry in _____. Canada Greenland Mexico U.S.
Suppose that individuals 7 and 8 are pregnant with another daughter. Can you tell in advance whether she will be a carrier or will have the disease?
what is the rate for 4 pounds in 20 years what is the unit rate for 1 year