diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

_______ believed that quality stemmed from "constancy of purpose," and that managers should stress teamwork,be helpful rather than simply give orders,and make e
is ✓4 + 5 rational or irrational
Based on the details in the excerpt, what is the primary purpose of this passage? O to provide an example of persistent racism O to describe the spread of multi
Find the 44th percentile, P44, from the following data! pls help
2 GEOMTERY QUESTIONS
there is no smoke without fire​
The sales and profits of an individual product may not follow the life cycle pattern.A. TrueB. False
The proton has a mass of?
Which of the following is NOT part of baseball etiquette? A. don't hit a home run when the game is tied B. refrain from sliding into a fielder outside the base
Fill in the blanks to complete the sentence about the law of increasing opportunity cost. Drag word(s) below to fill in the blank(s) in the passage. According t