keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

desparte in silabe cuvintele date apoi incercuieste diftongii marcand semivocalele cu semnuls pecific
the answer is 20/13 you can simplify the answer.
Something times 3=-180
Sam says, "All tigers have stripes." Bob says, "I see a tiger!" What conclusion can Sam draw? What Law did he use to reach that conclusion?
which organization was created to help blacks after the end of slavery?
True or false everyone in the colonies could vote
Can someone help me? Im really bad at English ​
PROJECT: SUMMARIZE IT! The ability to summarize information is a vital component to understanding the information you read in your coursework. To summarize info
yes haha yes what no oh yeah no nevermind wait yes
If x is 4, a is 1/4, and y is 2, then what is 5x(56a-6y)