Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

Which Byzantine city was coined the "New Rome" and became the capital city of the Byzantine Empire?
Cuando era niña, mi madre ______________ (jugar) con los amigos. a. imperfect b. preterite
Why did the lakota and the kiowa tribes keep a "winter count"?
How many valence electrons does magnesium (Mg) have? (A) 1 (B) 2 (C) 3
Would a limestone building weather more rapidly in homer, alaska or in honolulu, hawaii? (both cities receive about the same amount of precipitation in an avera
How are scalar and vector measurements different? give an example of each (at least 1 scalar and 1 vector example)?
These tables represent continuous functions. In which table do the values represent an exponential function.
The organisms native to an area will impact the types of soil found in that area. true or false
Why was memphis egypt important to to history of egypt?
For ________ pragmatism was a tool for understanding the function of ideas in fostering reasoned consensus.