ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Which expression shows the result of completely factoring and simplifying 3x+9x ? (A) 12x (B) 3x(3x+9x) (C) −6x (D) 9(x+1)
How did the Treaty of Tordesillas affect Spain and Portugal?
a student walks 3 miles west and then 4 miles south to get to school the student displacement was
Describe how the ocean influences climate by storing heat and water? Give one example to justify your answer.
According to Wallerstein's world systems theory, which countries have the highest levels of economic development? A. core countries B. semi-periphery countries
Using the term "dual cities" in the context of south american urbanism refers to:
__________ contracts are called __________ because no formalities are required in making them
each case of cookies at a baking company has 27 boxes each box contains 9 cookies how many cookies are in each case
nearly 4 of 5 people choose vanilla as their favorite ice cream flavor. if 120 people attend an ice cream social, how many would you expect to choose vanilla?
find the quotient for 4 over 5389