Answer: The required equation is,
[tex]3n=3.85[/tex]
Step-by-step explanation:
Here, n represents price of butter ( in dollars ) per pounds,
⇒ Cost of 1 pounds of butter = n
⇒ Cost of 3 pounds of butter = 3n,
According to the question,
Cost of 3 pounds of butter = $ 3.85,
[tex]\implies 3n = 3.85[/tex]
Which is the required equation that shows the given situation.