mfaizankhankhar mfaizankhankhar
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

10 kg of tea leaves when 3 kg of tea leaves cost $18

Respuesta :

goalejandro23 goalejandro23
  • 02-06-2020

Answer:

$60 for 10kg of tea leaves.

Step-by-step explanation:

1.- divide $18 by 3kg to determine the price of a single tea leaf.

18/3 = 6

1 tea leaf costs $6

2.- multiply the price of a single leaf by the number of leaves you want.

10 x 6 = 60

Answer Link

Otras preguntas

Question 5 of 5 Which use of pacing best creates a tone of laziness? A. With a last yawn, the cat plopped down and slept. He slept in the sun. B. The eyes of th
Which of the following things did the Bourbon Triumvirate, Tom Watson, and Henry Grady all have in common? 1.They wanted Georgia to industrialize 2.They wanted
1. A block of plastic occupies a volume of 25.0 mL and weighs 20.5 g. What is its density? Circle or highlight the correct answer. (5 pts) a. 512 g/mL c. 0.37 g
Is (4, 2) a solution to the system y-x=2 and -3x-2y=-8?
Matteo wants to write a statement that can be represented by the inequality p less-than 9. Which describes the correct method to write a statement to match this
Which expression has a value less than 5 ? O A. 5 +8 O B. –9 + 5 O C. 1+(-8) O D. 7+ (-2)
help for 20 points plsss helppp​
Help plz I’ll mark brainliest
How would keeping shredded cheese and chopped onion in the freezer help with food preparation?
Pleaseeee helpppp history test!!!!!