terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

What is the Nature of reality?
Read these paragraphs from "The Rightful King of the Britons." So the three rode back to the church. There was the stone, but the sword was missing. "Now, Kay
Which best describes the underlined clause? She laughed out loud when I told her the story. A.possessive B.noun clause C.adjective clause D.adverb clause
What is the approximate period of this wave? 15 centimeters 15 seconds 10 seconds 5 seconds
Inertia is the resistance to change in motion so inertia depends solely on what
If f(x) = x and g(x) = 2, what is (f o g)(x)? 2x 2 x + 2 x/2
If z varies inversely as​ w, and zequals 4 when wequals 6​, find z when wequals 8.
What is illusion vs. reality?
What does this word mean in spanish (amor)
the zeros of the function f(x) =(x+2) to the second power minus 5