ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

The vertices of a triangle are P(-6,-4), Q(-6,-8) and R(2,-3). Name the vertices of the image reflected across the line y=x A. P' (-4,-6), Q'(-8,-6), R'(-3,2) B
I need help w this qusrion
What is your resting heart rate
help pleaase eeeeeeeeeeeeeeee
The standardized IQ test is described as a normal distribution with 100 as the mean score and a 15-point standard deviation. 2. What is the Z score for a score
64 A C D E B 32 117 Angle puzzle
What is the answer (x+1)(x+1)=
Solve the equation, been stuck for a while (1/49)^x+2 = (7)^x-3
FAST PLEASE! What is the answer?
If your essay only refers to one text (story or poem), and you list the name of the story or poem in your introduction, you DO NOT need to include the author's