dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

2 and 3/4 x 1 and 1/3
Which of the following formulas would find the surface area of a right cone
the number of months in 7 years
This map shows the territories held by Spain at the height of its empire. Based on the map, how would the loss of territory to South American revolution affect
Shaw expressed his motivation for writing plays as _____.
PLEASE HELP PLEASE PLEASE Which is an example of the comparative? Paul est plus grand que Marc. Paul est le plus grand de tous. Paul est grand; Marc est plus p
Most Canadians have _____ ancestors. A.European B.Inuit C.Asian D.Native American
Why is cyber bullying so difficult to stop?The bully can strike at anytimeThe bully is limited to the schoolyardThe bully involves groups of people The bully is
who is the closest person to a renaissance in today's time
someone please help me.Serious answers only!!!!!