amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A 90-year-old client arrives at the emergency department complaining of a fever, chills, and sharp chest pain with inspiration. Respirations are 26/minute, and
Which property of real numbers IS shown below? 3 + ((-5) + 6) = (3 + (-5)) + 6
the company calculated that they would produce 4.8 tonnes of magnesium but only 3.2 tonnes was produced calculate the percentage yield
A comparison that does not use "like" or " as" is known as ... hyperbole onomatopoeia metaphor simile
the boys (clean) the car .it looks new again​
True or false? Any fraction made up of two natural numbers is a rational number. Explain your answer.
Graph the feasible region for the follow system of inequalities by drawing a polygon around the feasible region. Click to set the corner points. 2 x + 4 y ≤ 36
Please answer all four of the questions please I will mark u brainliest
9. What is the exact circumference of a circle that has a radius of 5 cm? 25ncm 5псм 10Kcm 100псм
How is an ordinance different from a precedent? Write in a point.​