hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

A plane flies round-trip to Philadelphia. If flies to Philadelphia at 220 miles per hour and back home with a tailwind at 280 miles per hour. If the total trip
what is 15.70796327 rounded to 1 decimal point?
how do you solve: 4 + |k + 1| <15
what variables can affect the number of books sold by a door to door salesperson
Write the number that matches the clues My number has 2 hundreds. The tens digit is 9 more than the ones digit
How do I change 36 to 360
What was the original goal of the Framers when they met at Independence Hall?  How did that goal change?
How do i find the greatest common factor of 150, 275, and 420 ??
what evidence shows that sumerians where not prehistoric
Which is larger 7% or 0.7 why?