Respuesta :
Answer:
1) Cost per Unit              Variable method
Direct Material                  $26
 Direct labor                   $16 Â
Variable Overhead              $3 Â
Fixed Costs Per unit             -  Â
Total Unit Cost                 $45 for both years
b) Income statement Variable Costing     Year 1          Year 2
Sales (81* units sold) Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $3,240,000 Â Â Â $4,050,000
Cost of goods sold : Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $1,800,000 Â Â Â $2,250,000
opening (unit cost * opening units) Â Â Â Â Â Â Â $0 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $450,000
Produced                            $2,250,000    $1,800,000
Closing                            -  $450,000     -$0
COGS Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â =$1,800,000 Â Â Â Â $2,250,000
Variable selling and Admin cost       $80,000         $100,000
Contribution Margin                 $1,360,000       $1,700,000
Minus Fixed Costs:
Manufacturing costs                $320,000        $320,000
Selling and Admin costs             $90,000          $90,000
Net Income                       $950,000         $1,290,000
2 a)Cost per Unit               Absorption method
Direct Material                  $26
 Direct labor                    $16
Variable Overhead               $3
Fixed Costs Per unit              $6.4
Total Unit Cost                  $51.40 fot Both Years
b) Income statement Absorption method   Year 1         Year 2
Sales (81* units sold) Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $3,240,000 Â Â Â $4,050,000
COGS ( $51.40 * units sold) Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â -$2,056,000 Â Â -$2,570,000
Gross profit                           $1,184,000    $1,480,000
Minus Non Manufacturing costs
Variable selling and Admin cost          $80,000      $100,000
Fixed Selling and Admin cost            $90,000      $90,000
Net income                           $1,014,000     $1,290,000
3 ) Reconciliation of profits
Net income under Variable                            $950,000
Add: Deferred Fixed cost on closing units (6.40*10000) Â Â Â $64,000
Net income Absorption                               $1,014,000
Explanation:
Cost per Unit              Variable method   Absorption method
Direct Material                  $26             $26
 Direct labor                   $16              $16
Variable Overhead              $3               $3
Fixed Costs Per unit             -                $6.4
Total Unit Cost                 $45              $51.40
Units schedule                 Year 1          Year 2
opening Units                   0              10,000
Produced                     50,000          40,000
Available for sale              50,000          50,000
Closing                      -10,000            0
Sold                         40,000           50,000