ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

How can shoe and tire marks be preserved in mud? A) casting B) dusting C) fluorescence D) printing
Please help me..someone, anyone!? : (
explain how the efficiency of an ideal meachine compares with the efficiency of a real machine. For 25 POINTS
what is the formula for to find the surface area of a triangular prism and which one is the height and which one is the zbase
what is the missing percent
Can someone please help me
8.2cm in millimeters
What are the three great river systems on which life in south asia's depends?
It would be rather fun for a change, Millicent mused, getting her books out of her locker in the hall, rather exciting to be part of a closely knit group, the e
In terms of population factors, abundance refer to