gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

Process by which living things produce more organisms like themselves
What are the cordinates
hey can you please help me posted picture of question
What are some other examples of joints in your body that work like a hinge?
The diameter of a cylinder is 6cm and the height of it is 12 cm. What’s the area of base and the volume?
How does offspring have a genetic variation
a test done under standard conditions is referred to as what in chemistry? A. STP B. Control C. Rate Constant D. Kinetics E. None of the above
Dustin is stuck at the top of a ferris wheel. his mother is standing 38 feet from the base of the wheel watching him. if the angle of elevation from dustin's mo
Solve x2 − 7x + 12 = 0. a. x = −3, x = −4 b .x = 3, x = 4 c. x = 2, x = 6 d. x = −2, x = −6
Kathy is baking cakes each cake requires 1/12 of a teaspoon of vanilla and she has 9/12 of a teaspoon how many cakes can she bake?