birdwelb birdwelb
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

How much is saved by buying a 20lb bag of brown sugar for $10.95 instead of 20 1 lb bags for $.89 each

Respuesta :

lavernewhite61056
lavernewhite61056 lavernewhite61056
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link
andreamoss andreamoss
  • 02-04-2020

Answer:

$6.85

Step-by-step explanation:

20  one pound bags times $.89= $17.80

$17.80-$10.95=$6.85

Answer Link

Otras preguntas

Which relationships can be represented by the equation y=1/5x?
Enter your answer, rounded to the nearest tenth, in the box.
If a line passes through (-4,3) and (6,2) what's the equation if an equation isn't possible say no
Use the Pythagorean relationship to find the unknown area of each square
In clinical applications, the unit parts per million (ppm) is used to express very small concentrations of solute, where 1 ppm is equivalent to 1 mg of solu
To which subset of the real numbers does 22‾√ belong?
6. Let the measurement of ZBAC be 86° & ZBAD be 52°. What is the measurement of ZDAC? 1380 24° 52° 340
I'm a little confused as to what this question is asking of me. (This is a test review question because I have a test soon)
(6-5g)(-3g+9)Multiply polynominals
What is the IUPAC name of the following structure?NH₂