johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

what is 1700000 divided by ,10?
What is 6,007,200 and 32,005,008 in expanded form?
brad grew 4 1/4 inches this year and is now 56 7/8 IN tall write and solve an equation to find Brads height at the start of this year. show that your answer is
What number can go into 270 and 3000
What is a 13 letter word for "study of people and the places where they live?"
139,852 in word form.
In Virginia, colonists who could pay their way across the Atlantic were granted 50 acres of land to lease for a modest rental fee. The term for such an arrangem
what does it mean for two planes to intersect each other?
Maritza remembers her pin because it is the product of consecutive prime numbers that is between 1000 and 1500. What is her pin
Which is a sentence fragment? A. He mentioned it, but nothing more. B.Yesterday waves crashed against the jetty. C. A cup of milk, two eggs, and a bowl. D