Audperkins07 Audperkins07
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A bottle and a cap together cost $1.10. The bottle costs $1 more than the cap. How much does each cost?

Respuesta :

oligiel oligiel
  • 01-04-2020

Answer:

The cap costs 10 cents and the botttle costs $1

Step-by-step explanation:

1.10-1=.10

Answer Link

Otras preguntas

What living organism processes nitrogen in the atmosphere and makes it avalible to other living forms in a usable for
Bailey's rectangular dog pen for his Irish Setter must have an area of 400 square feet. Also, the length must be 20 feet longer than the width. Find the dimensi
I don't know how to do this :(
Help!! This is urgent. I don’t get this If M^6+3/Y and M^5=Y^2/6 then which of the following expresses M in terms of Y? A) 18/Y^3 B) Y^3/18 C) Y/2 D) 2/Y
Which most likely represents the process of dissolving carbon dioxide in soda?v
What did many people believe was the cause of the Black Death? answer is A.a punishment for sinful humans
How does the Greco-Roman Legal Tradition continue to effect our society today?
Salt is now added to the water in the bucket, increasing the density of the liquid. what happens to the tension in the string ?
Grasping a toy, writing with a pencil, and using a spoon are all examples of ________ motor skills. gross
The visual system tends to divide an object into parts by "cutting" it at _______ in its silhouette.