alvaradomaxi65 alvaradomaxi65
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. You spend $19.50 on 13 lbs
of sweet potatoes. How much
did you spend per pound?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

all you do is divide 19.50 and 13

19.5*13=x

x=1.5

Answer Link
pattersonaminah pattersonaminah
  • 01-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

13: $19.50

divide both sides by 13

you get :

1 : $1.50

Answer Link

Otras preguntas

Which brand of medicine focuses on the study of tumors and cancers
The nurse is triaging patients from a 10-car pile-up on the interstate and assesses a patient with a sucking chest wound. what category should this patient be p
Find the volume of an ice cream cone bounded by the hemisphere
Round 0.97 0.947 1.5 1.268 rainfall totals to the nearest tenth
Please help! Thanks :)
(40 points to the person who answers) A scientist eliminated all living organisms in a jar of soup by heating it. He then left the soup jar uncovered for some d
Why do cowboys have so much trouble with math answer key 3.16?
Which group of immigrants do you think faced the greatest challenges in the united states why?
What does mann mean by property and labor in different classes are essentially antagonistic buy property and labor in the same class are essentially fraternal?
Consider mendel's pea plants in which a single gene determines whether the peas are yellow from the dominant allele y or green from the recessive allele y (when