kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Which statement describes a difference in one of the characteristics of life shared by these organisms? One of the organisms produces asexually, the other does
A geographer who helps a community solve problems with water contamination could very likely be a(n)
Select NP if the fragment is a noun phrase (subject) and select VP if it is a verb phrase (predicate). the glow of the soft candlelight A. NP B. VP
For what values of b is the difference between the fractions 2b-1/2 and 1+5b/4 negative?
What did Cardigan do to make everyone think he stole the pie
What is the difference between organizations and goals
find the prime factorization of the number 220
I need help please please
2 = 18 p +10 Absolute value equations
-7-9=-10s solve for s