lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

What is the deepest lake in the world which is edtimsted to hold one fifth of the woorlds fresh water?
Hi I need answer for this college math question. Thanks in advance!
Why did president Eisenhower send us soldiers into Little Rock?
Jeanette purchased a concert ticket on a web site. The original price of the ticket was $75. She used a coupon code to receive a 20% discount. The web site app
the area of a rectangle is 1/2 square inch. the length of the rectangle is 3/8 inch. what is the width of the rectangle?
07.06 Severe Weather Writing Assignment Instructions: Create a public service announcement in Spanish on severe weather procedures to encourage the community
The chemical bond formed when two atoms share electrons is called a(n) ionic bond
The Earth has a magnetic field around it, which is generated by its molten core. This magnetic field exerts a force on compass dials, which are magnets, causing
All websites with medical information should be considered credible. true or false
solve for x: 3(2x - 1) - 10 = 8 + 5x