avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

Please help!!!!!!!!!!!
Calculate the degree of unsaturation (or IHD, Index of Hydrogen Deficiency) for C8H12.
Max's grandparents have $6000 that they want to give to him and his brother Sam. They like Sam more than Max, so they plan to give Sam 4 times the amount they w
How can we be safe in a science laboratory
Select the rule by which the following words are capitalized. African National Congress medal book titlemagazine titleschool subjectpolitical party
Which early school of psychology built on the ideas of Darwin to find purpose in studying human behavior?
student is given a rock that is known to have a mass of 436.8 grams. She measures the mass of the rock three different times with the following results: 460.9
3x−5−2(−x+9)=2 plz help
Write an informal letter on who inspires you pls help i have no idea how to start
For your goal what is 1.834597/26881