saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

How do you calculate centripetal acceleration?
PLEASE HELP WITH THIS PLEASE
Peter also earns a certain amount per hour. The table shows the amount of money, in dollars, he earns in a given number of hours. Write the linear equation for
What is the significance of Columbus’ journal?
Why should you add acid to water rather than add water to acid when preparing solutions?.
A family buys 6 airline tickets online. The family also buys travel insurance that costs $19 per ticket. The total cost is $1,116. Let x represent the price of
What is rhetoric/propaganda and how is it used in our everyday lives? I
which issue led to texas secding from the union
HELPPOOoPPpPppppppppppppp
Write an equation to represent the relationship shown in the table.