janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How should you test a hypothesis?How should you test a hypothesis? by writing a mathematical equation by making a single observation by performing a controlled
The addition of which of the following sentences would create an effective paragraph? Planning a party can be an easy task. First, the host should create a gues
What were some of the innovative ways Americans fought disease during the Revolution? What were the risks and potential rewards of these methods?
The rulers of Italy before the Romans were the _____.
the unit cm3 is used to express .?
what is 100 years of jrotc yesterday today tomorrow
Most European nations have a dominant culture. a. True b. False
Which of these factors pulled immigrants to the united states
When you're working with a word processing document and you press the DEL Key what happens
which is the better buy 1 liter of soda for $1 or 1 gallon of soda for $4