Kamalmann743
Kamalmann743 Kamalmann743
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

What is the answer to this question

What is the answer to this question class=

Respuesta :

PollyP52 PollyP52
  • 02-02-2020

Answer:

10 banana and 14 apples.

Step-by-step explanation:

First of all he spends 7*12 = 84p on apples.

Now he has £4.16 left.

416 / 40 = 10 remainder 16, so he buys 10 bananas

Now he has 16p so he buys 2 more apples for 14p . This leaves him with 2p of change.

So he buys 10 bananas and 14 apples.

Answer Link

Otras preguntas

MZ Corporation produces fudge bars. Total fixed cost is $55,500. Each package of fudge bars sells for $4.95 with a variable unit cost of $3.10. What is the brea
pls someone rewrite this using persuasive language: Contrary to belief, adolescents are not drinking alcohol more than ever before, in fact, they are drinking
a) which line, a or b, is parallel to the x-axis? b) work out the equation of this line
What is underconsumption and how did it affect farms?
the derivative of cotxlet y =cotx​
Find the compass direction of point A from point O in these diagrams. (a) N A TD) N 54° - E W- O W -E O S A 53° S ​
2m+6=100 what is the value of m
what's 200 subtracted from 33
Maiheinalersy SECTION A QUESTION ONE ANNEXURE A: DATA COLLECTION ANSWER SHEET TERM 2024 GRADE 12 NAME GRADE 12 1.1 Prices of items listed in the table below wer
Plague is to insects as constellation is to?