stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

In his speech Roosevelt made no mention of Germany and the war in Europe. Why?
Why did the anti-federalist demand that the bill of rights be added to the U.S. constitution
find the range from 54 to (-13)
What is the correct label for a solution? A. a homogeneous mixture B. a graduated substance C. a heterogeneous mixture D. a primary mixture of elem
What organisms release stores energy from organic compounds through cellular respiration?
Which is the appositive in this sentence? The lead actor in our school play, Jesse Phillips, auditioned for a part in a community theater production. a. Jesse
Yolanda is buying supplies for school. she buys n packages of pencils at $1.40 and m pads of paper at 1.20 each. what does each term in the expression 1.4n 1.2m
what is a good way to study
is 25 to 16 proportional to 5 to 4
Explain how comparing 645 and 738 is different from comparing 645 and 649