mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

I need help with the blanks
solve the following problem: (12×10^9)÷(6×10^5)
What is a fraction name for 4
I need help with the blanks
4x^2-28x+49=5 solve the quadratic by completing the square
What is an "alloy" in the chapter of metals in chemistry??
what british policy did american colonists protest at the boston tea party
Add and simplify 9/16 + 1/2= ?
How many “dots” would be around the central atom in the Lewis structure of S? A) 5 B) 6 C) 7 D) 4
Dirk Nowitzki of the Dallas mavericks scored 44 points in a recent basketball game. He scored no 3-point shots, but made a number of 2-point field goals and 1-p