mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is AC concerning electricity?
What kind of Theorem is this? AAS, SAS, SSS, ASA, HL, or NP?
The area of a rectangular patio is square yards, and its length is yards. What is the patios width in yards?
Rodney is trying out one of Santa's new games that consists of three pieces that blow apart if the wrong key is inserted into the door. The elf picks the wrong
Idk what to do.And this is due tomorrow
What detail should the author add to strengthen his or her argument? A. Statistics on how important people in the U.S. Think world news coverage is B. Examples
Find the area of the shaded region of the circle. Round to the nearest hundredth. 160.78 615.75 547.62 454.97
What is the formula to calculate the area of a square,I suddenly forgot :(​
BRAINLEST ANSWER!!! Muslims believe in one God, Allah. True False
Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00