makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

how is jack elected chief in chapter 8 in Lord of the Flies
List 6 substances that are dissolved or suspended in plasma
What did the supreme court decide in the dred scott v. sanford case regarding scott's rights?
Your own definition for plate tectonics
circumference The radius of a circle measures 4m . What is the circumference of the circle? Use 3.14 for π , and do not round your answer. Be sure to inclu
G refer to the given data. if your taxable income increases from $4,000 to $5,000, you will encounter a marginal tax rate of:
simplify the expression 2(-8-2+2v+6v
At 25°c, e° = +1.88 v for a cell based on the reaction 3 agcl(s) + al(s) → 3 ag(s) + al3+(aq) + 3 cl-(aq). find the cell potential e if [al3+] = 0.20 m and [cl-
If it is a school night, Eric goes to bed early. Eric will not go to bed early tonight. Therefore, it is not a school night. Determine if the statement is vali
Many of the political divisions shown on this map were directly related to the