alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

5p + 10= 2p + 1P + 40
Someone please help me with this
Solve and explain thank you, Greatly appreciated
Why did landing in Massachusetts cause a problem for the passengers?
a theatre ticket costs £86 plus a booking fee of 3% what is the total price of the ticket
Draw and label a hypothetical plant cell that is specialised to secrete a smelly protein that repel insects. Write a paragraph explaining what you chose to incl
In a certain​ chemical, the ratio of zinc to copper is 3 to 19. A jar of the chemical contains 855 grams of copper. How many grams of zinc does it​ contain?
give me a poem associated with orchard gardening​
Whats 1+1 becase me mommy wants me to nnow
Which of these sentences is correctly written? A. After stood outside for more than an hour on a cold rainy day, the group decided that the bus will never com