samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

"An estimated 10 percent of the federal judicial branch is comprised of African Americans. Based on this figure, approximately how many U.S. District judges are
List four things to look for when your proofreading
Which of the sets of ordered pairs represents a function? A = {(−4, 5), (1, −1), (2, −2), (2, 3)} B = {(2, 2), (3, −2), (9, 3), (9, −3)} A Only A B Only B C B
what is the slope of the line with equation y=-5x
what are non examples of volume
b - 12 = 24 what is b
How would u factories this expression
Which writer influenced the development of the New Journalism movement in the United States?
Where in a data table should units of measurement be shown? A. in a separate column after the column of data values B. in parentheses, in the title of the table
Find a graph in the newspaper or on the computer .write 5 questions about the graph. share it with your family