trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

A hydraulic lift is used to jack a 1170 kg car 13 cm off the floor. The diameter of the output piston is 18 cm, and the input force is 250 N.(a) What is the are
Im stuck on these two problems
Which pure substance can be classified as an element
which of these sentences are not in the intrduction​
What is used to trace a men’s genetics? Why can this be used?
30 grams of 2% is what
The United States' strategy to rebuild Europe after World War II was called the A. Marshall Plan. B. Treaty of Versailles. C. League of Nations. D.
My mom said that if i get held back in 7th i will go back to 6th bc supposedly that means i diddnt learn enough in 6th is that true
What is the name for the resources and money attributed to a specific region? A. Government B. Law C. Economy D. Norm Apex Environmental Science
Choose the correct correspondence O <-> Options 1.D 2.O 3.K