michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements about lying to your doctor to obtain a prescription is true ?
What does Subarctic mean?
Read the excerpt from “The Story of the Three Little Pigs.” Once upon a time there was an old Sow with three little Pigs, and as she had not enough to keep them
plz show work i don’t understand
People are advised to eat less than 6.00 g of salt (sodium chloride) per day for health reasons. Which mass of sodium is present in 6.00 g of sodium chloride?
15% of the students at Kiana's school travel to school by bus. If there are 300 students at Kiana's school, how many come to school by bus? 15 30 40 45 75
A={a,b,c}, B={9,16,25}, and f={(a,9),(b,16),(a,25)}. True or false, f is a function from A to B?
1/5x-3=1/6x Pls answer quickly!
hello i need help with french! thankyou
Dos números suman 20 y su diferencia es 5, ¿cuánto es su producto?