Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 04-05-2016
  • Mathematics
contestada

you go shopping for a 10 lb. Family pack of ground beef for 23.47.There is a manger's special coupon for 3.25 off your purchase.How much did u pay per pound?

Respuesta :

swagginrebelchainzz
swagginrebelchainzz swagginrebelchainzz
  • 04-05-2016
2.022 i believe! cause you subtract 3.25, then divide it by 10lb!
Answer Link

Otras preguntas

log(x+6) = 1 answers?
Name the two types of cure
Create a list of steps, in order, that will solve the following equation. 3(x+1)^2=108
What are the differences in the muscles of a sprinter and a marathon runner?
bill can paint a room in 6 hours, but bills father could do it in four. if the two work together, how long would it take them to do the job?
How do you solve this?
Please help me solve this problem
Quartzite is a rock that can be form at boundaries of tectonic plates. Over time sandstone buried at the boundary is folded and changed by pressure and heat. Th
Tracey paid $185 for an item that was originally priced at $550. What percent of the original price did Tracey pay? Round to the nearest tenth of a percent.
Purvik and Nisha spent a summer day at a popular amusement park with friends. They rode roller coasters, ate cotton candy and played carnival games to win prize