bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

why is pi the best example of an exponent
what is the historical circumstance for the third amendment?
How does the FITT principle apply to the development of a successful personal fitness program?A. The FITT principle helps individuals determine an effective sch
what were the cultural exchanges between the native American civilizations and the European settlers?
what were the cultural exchanges between the native American civilizations and the European settlers?
Which statement best applies to the slope of the line below? A. the slope is negative B. the slope is zero C. the slope is positive D. the line has no slope
The complex numbers corresponding to the endpoints of one diagonal of a square drawn on a complex plane are 1 + 2i and -2 – i. What are the complex numbers cor
how many feet does 5 yards equal
why did Germany abandon the "Sussex pledge"
The IMF and World Bank have been criticized as undemocratic. Why?