kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

write the first 3 terms of the sequence an=n+2​
Prime minister of great britain during ww2
What does this device do
Which of the following tasks would a multimedia artist most likely complete at a small art studio? create a 3D collage of the artwork create labels to go under
HELP PLEASE 40 POINTS Tell us about your day using reflexive verbs. Use 5 verbs plus me despierto and me acuesto.
What was eleanor roosevelt newspaper column called
2 friends share 7 cookies equally how many cookies does each person get
Read the excerpt from act 3, scene 2, of Julius Caesar. [BRUTUS.] Hear me for my cause, and be silent, that you may hear. Believe me for mine honour, and have
Which of the following is not a characteristics of jazz? Blues scale Swing rhythm Electric guitar timbre Improvisation
"the south views the matter in the spirit of patrick henry. ‘the object is now, indeed, small, but the shadow is large enough to darken all this fair land.' the