Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

what is the true meaning of Macbeth by William Shakespeare?
Which of the following is an In-kind benefit? a)food stamps b)shares of stock c)economic freedom d)none of the above i think it is c. .
What does 12g+8k=?????
what's the tenth state
Three animals other than birds that build nests
What event in “Diary 24” from The Freedom Writers Diary by Erin Gruwell and the Freedom Writers gives the author hope that he has a home and a future?
Which literary element BEST describes the resolution of The Pardoner's Tale?
The general who directed the project responsible for the "Fat Man” graduated from what alma mater in 1918?
Which substance is a nucleic acid? amino acid fat polysaccharide RNA
Trace the path of an egg cell by filling in the blanks. After the egg breaks through the ovarian wall, it travels into the _____, which overlies each ovary.