samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements best explains why pizza in the United States is an example of "movement," one of the six essential elements of geography? A. P
Which surface exhibits the highest albedo measurement?
Solve by factoring. g^2+4g-32=0
Persamaan setara pada reaksi besi dengan asam klorida membentuk besi (II) klorida dan gas hidrogen
What is income, property, good, or service that is subject to a tax called? PLEASE HELP FAST!!!!!!
Who to say love in spanish
Actual legal forms are included in most law books.
Why did Osama bin Laden leave his home country of Saudi Arabia for Afghanistan? A).He wanted to help the Soviets in their fight against US forces. B).He wanted
simplify 4/a-a/4 A. 16-a^2/4a B. 4-a/4a C. 4-a/a D. -1
Which excerpt from A Princess of Mars most supports the conclusion that the narrator is reckless? It therefore now occurred to me that the surest way of learnin