zariyahcuddless zariyahcuddless
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

Plz help I really don’t understand

Plz help I really dont understand class=

Respuesta :

cc7525725
cc7525725 cc7525725
  • 01-09-2018
John offers the better price
Ver imagen cc7525725
Answer Link
AparriSwag
AparriSwag AparriSwag
  • 01-09-2018

Sara offers the better price.

Sara: 3 cookies is 2.49      1 cookie is x.  that means:

x · 3 = 2.49

x=  2.49 divided by 3 = 0.4

John : 7 cookies = 5.39      1 cookie = y    That means:

y · 7 = 5.39

y = 5.39 divided by 7 = 0.707

Conclusion:  Sara is cheaper than John.

Hope this helps!-Aparri  :)


Answer Link

Otras preguntas

Im stuck on a algebra 2 question f(x) = -2x + 8 and g(x) = 3x^2 - 1 find f(f(-2))
Can someone help me with this???
I WILL MAKE YOU THE BRAINLISET EASY QUESTION
A grocery store only sells eggs by the dozen.There are 12 eggs in one dozen eggs.If there are 624 eggs in stock how many dozens of eggs are there
Betty bought six bags of rice when a total of 30 pounds what is the rate of the number of bags to pounds
Which situation is the clearest example of cause and effect in “The City Without Us”? A.) Some time in the next 100,000 years glaciers will cover all of Manhatt
N= 7/3T+17 Solve the equation for T
Is a summer sausage a element compound or a mixture ?
Why does the United States regulate automobile manufacturing in so many ways?
More than 5 million collisions occur every ___________ A. Day B. Month C. Year