AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How do you become a Christian?
a machine grinds 2/7 pound of spices in 1/3 second. what is the machines rate, in pounds per second of grinding spice
How did Britain respond to the French Revolution? A) They went to war against the revolutionary government. B) They supported the revolutionary government. C
You are able to purchase goods with paper money because it acts as a A. unit of account. B. store of value. C. certificate of debt D. medium of exchange
Explain why the lithosphere in the vicinity of Eyjafjallajökull is more volcanically active than most other regions of Earth’s surface.
The first republic to secede from the country of Yugoslavia in 1990 was a. Slovenia. b. Macedonia. c. Croatia. d. Slovakia.
When 9x2 - 100 is factored, it is equivalent to (3x - b)(3x + b). What is a value for b? (1) 50 (3) 3 (2) 10 (4) 100
what is the fourth most abundant element in the universe in terms of mass?
a plant cell is filled with cell sap what is it
order 3/8,3/4,1/2,5/6 from least to greatest