jameskeely jameskeely
  • 04-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container

Respuesta :

alburritodorrito alburritodorrito
  • 04-03-2016
Each ounce of yogurt costs $0.12 so 8 ounces would be $0.96
Answer Link

Otras preguntas

what is one way to evaluate information from the media
Suppose the professor decides to grade on a curve. If the professor wants 16% of the students to get an A, what is the minimum score for an A?
i hate this 20 character minimum
What will internet search results contain when you use the and boolean operator in a two-keyword search string?
A triangle that has sides of 15, 27 and 50 are possible?
After luke’s muscles have adapted to his exercise routine, what does he need to do with his cardiovascular training workout?
What is the purpose of providing a ledger account for each account?
Which measure would a long-term creditor be least interested in reviewing?
A play train travels around a christmas tree in a circle. the train tracks measure 6 feet in diameter. what is the length of the train tracks?
Samantha is making some floral arrangements. The table shows the prices for one-half dozen of each type of flower. Price for 1/2 dozen flowers rose : $5.29 Car