shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

A sample of 9.3 grams of NaOH is dissolved into 555 mL of aqueous 0.250 M NaOH (assume no volume change). This solution is then poured into 2.25 gallons of wate
Need ASAP What part of speech takes the place of a noun?
Xi needs to stay awake another hour to study for his English final, so he drinks several cups of cola. When he’s done studying, he finds that he can’t sleep eve
number four and 5????
Anyone know what this is?
What would be the best description of the John's times rounded to quarter hours (15 minutes) 0 8:30 am to 5:00 pm 8:45 am to 5:15 pm O 8:45 am to 5:00 pm 8:30 a
how much time does it take ​
Giana is the executive secretary to the CEO of a large public corporation. One day her boss takes her into a back room containing numerous cardboard file boxes
A delivery costs $2.75 per mile plus an additional $35 delivery fee, such that a delivery of 40 miles costs $145. If C(m) represents the total cost of the deliv
18-month-old Gordon learned the schema for apples. When Gordon sees tomatoes at the grocery store, he says, "Look mommy, apples!" His mother tells him that the