reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

can the side lengths 12,15, and 13 form a triangle?​
What is the function of the organelle labeled A in the diagram?
Finding values or k(x) = x - 2 h(x) = x2 +1 (h + k)(2) =
why is judicial review the important aspect of the us government? a) it ensures that amending the constitution is a difficult process b) it gives us citizens th
Why there is 1/3 cup of fruit in half a smoothie
What can you determine by reading the Preamble to the Constitution of India? A) India still relies on the caste system. B) India is run as a communist dictator
–9 = -2(x+3)+1can you solve this to be a slope intercept​
in which process do plant release oxygen?​
the answer doesn’t have to be long i just really need help
Why was the building of canals, such as the Erie Canal, vital to economic growth in the United States in the nineteenth century? Group of answer choices Canals